ELTE TTK, Operációkutatási Tanszék

Frank András

OPERÁCIÓKUTATÁS

2004

Ez a jegyzet a másodéves matematikus és alkalmazott matematikus hallgatók részére tartott Operációkutatás című egy-féléves előadás anyagának némileg bővített változata. Az előadás célja a lineáris optimalizálás olyan alapgondolatainak és eredményeinek bemutatása (mint például a Farkas lemma, dualitás tétel vagy a Magyar Módszer), amelyek az általános matematikai kultúra részének tekinthetők, így nem csupán a később operációkutatással foglalkozó hallgatók érdeklődésére tarthatnak számot. Ennek megfelelően a részletes számítási technikákat, az algoritmusok konkrét megvalósításának problémáit nem tárgyaljuk, és alkalmazási modelleket is csak érintőlegesen említünk. A fő cél az eljárások hátterének, a matematikai gondolatoknak és keresztkapcsolatoknak a bemutatása.