23. Lineáris vektorterek

Bizonyos halmazokon természetes módon lehet definiálni két műveletet, a (kommutatív) összeadást és a számmal való szorzást. Ilyen például , a valós számok halmaza, , a sík és , a tér vektorai, vagy , illetve , az intervallumon értelmezett folytonos illetve Riemann-integrálható függvények tere. Ezeket a struktúrákat, ha a műveletek teljesítenek bizonyos szabályokat, lineáris vektortereknek nevezzük.

A tér vektorait megkaphatjuk három rögzített vektor () és a műveletek segítségével, azaz a tér véges (három) dimenziós. Ezzel ellentétben, nem adható meg véges sok folytonos függvény úgy, hogy az összes többi kifejezhető legyen ezekkel az összeadás és a számmal való szorzás segítségével.

A továbbiakban csak véges dimenziós vektorterekkel foglalkozunk.

23.1. Az n-dimenziós vektortér

Definíció:
  • -dimenziós vektor. A valós számok -hosszú (oszlop alakban írt) sorozatát -dimenziós vektornak nevezzük. A sorozat -edik tagja a vektor -edik koordinátája. Ha tehát az vektornak a koordinátái rendre az számok, akkor a vektort így jelöljük:
    Ebben a részben a vektorok tehát oszlop-vektorok és nem a kényelmesebb jelölésű sor-vektorok. Ennek a jelölésnek a haszna – mint majd látjuk – az lesz, hogy a lineáris leképezéseket mátrixokkal tudjuk leírni.
  • Az -dimenziós vektorok halmazát jelöli.
  • Vektor-műveletek. Ha és , akkor
    Tehát a műveleteket koordinátánként kell elvégezni.
  • jelöli azt a vektort, amelynek minden koordinátája nulla.
  • jelöli azt a vektort, amelynek az -edik koordinátája , a többi pedig nulla. Az vektort az -edik egységvektornak nevezzük. Ha vagy , akkor az ezeket az egységvektorokat hagyományosan és jelöli.
  • Ha és , akkor a
    kifejezést lineáris kombinációnak nevezzük.
Tétel:Műveleti szabályok.
  • , a null-vektor az additív egység.
  • és .
  • , additív inverz.
  • .
Definíció:Vektorok különbsége. A fenti szabályok alapján bevezetjük két vektor különbségét:
Tétel: Az egységvektorok segítségével felírhatjuk az vektort egy lineáris kombináció segítségével, mégpedig egyértelműen:
Definíció: Vektor hossza vagy abszolút értéke. Az vektor hossza a következőképpen van definiálva:


Az és a vektorok távolsága .
Tétel:Az abszolút érték tulajdonságai.
  • , Háromszög-egyenlőtlenség.
Definíció:Skalárszorzat. Ha két -dimenziós vektor, akkor a két vektor skalárszorzata egy valós szám, mégpedig
Itt az vektor, pedig a vektor koordinátáit jelöli.

Azt mondjuk, hogy az és a vektor merőleges egymásra, ha .
Tétel:A skalárszorzat tulajdonságai.
  • , a skalárszorzat kommutatív.
Definíció:Vektortér bázisa. Az vektortér vektoraiból álló rendszert bázisnak nevezünk, ha bármely vektorhoz egyértelműen találhatók olyan számok, amelyekre
Megjegyzés: Tehát az egy bázisa az -dimenziós térnek. Léteznek azonban más bázisok is.

23.2. Mátrixok

Definíció:
  • A -as mátrix valós számoknak egy olyan téglalap alakú táblázata, amelynek sora és oszlopa van. Egy általános mátrix -edik sorában és -edik oszlopában található számot -vel jelöljük. Magát az mátrixot pedig
    jelöli.
  • Az összes -as mátrixok halmazát jelöli.
  • Azt a mátrixot, amelynek minden eleme nulla, null-mátrixnak nevezzük, és egyszerűen -val jelöljük.
  • Azokat a mátrixokat, amelyeknek ugyanannyi sora van mint oszlopa, azaz az -es mátrixokat négyzetes mátrixoknak nevezzük.
  • Egy négyzetes mátrix főátlója azok az elemek, amelyeknek a sor-indexe megegyezik az oszlop-indexével.
  • Azt a négyzetes mátrixot, amelynek a főátlójában csupa -es másutt pedig áll, egység mátrixnak nevezzük és -vel jelöljük.
Definíció:Mátrixok összege és skalárral való szorzata. Ha és két azonos típusú (-as) mátrix, pedig egy valós szám, akkor
Tehát a műveleteket úgy végezzük, hogy a megfelelő helyeken álló számokat összeadjuk illetve a mátrix minden elemét megszorozzuk ugyanazzal a valós számmal.
Tétel:Műveleti szabályok. Az összeadás és a skalárral való szorzás szabályai ugyanazok mint a vektoroknál. Tehát:
  • , az összeadás kommutatív.
  • , az összeadás asszociatív.
  • , a null-mátrix az additív egység.
  • , additív inverz.
  • .
  • .
  • és .
Megjegyzés: A műveleti szabályok hasonlósága a vektorműveletekhez nem véletlen. Az -dimenziós vektorokat tekinthetjük olyan mátrixoknak amelyeknek sora és csak egy oszlopa van. Így a vektorok közötti összeadást és skalárral való szorzást megkaphatjuk úgy, mint a megfelelő mátrix műveletek eredményét.
Definíció:Mátrixok szorzása. Legyen egy -as mátrix egy -es mátrix. Ekkor definiáljuk a két mátrix szorzatát, a -es mátrixot:
ahol
Ezt a fajta szorzást sor-oszlop szorzásnak is nevezik, mivel a elemet úgy kapjuk, hogy az első tényező -edik sorát (skalárisan) szorozzuk a második tényező -edik oszlopával.
Megjegyzés: Fontos megjegyezni, hogy két mátrix szorzatát csak akkor értelmezzük, ha a második tényezőnek, most -nek ugyanannyi sora van mint ahány oszlopa van -nak, az első tényezőnek.
Tehát a mátrixok szorzása nem kommutatív, mert a fordított sorrendű szorzás általában nincs is értelmezve. Persze ha mindkét mátrix négyzetes mátrix, akkor van értelme a fordított sorrendű szorzásnak, de majd látunk példát arra, hogy a szorzás még így sem kommutatív!
Tétel:A mátrixszorzás műveleti szabályai.
  • ,   a mátrixszorzás asszociatív.
  • ,  baloldali disztributivitás.
  • ,  jobboldali disztributivitás.
Definíció:Transzponált mátrix.
Ha egy -as mátrix, akkor a , az mátrix transzponáltja az a mátrix, amelyet úgy kapunk, hogy a mátrix sorait és oszlopait felcseréljük, azaz . Az mátrix transzponáltját -vel jelöljük.
Tétel: Ha az és vektoroknak megfelelő mátrixokat -val illetve -vel jelöljük, akkor
A továbbiakban egy vektort és a neki megfelelő mátrixot ugyanúgy jelöljük. Így tehát, ha egy -as mátrix pedig egy -dimenziós vektor, akkor az mátrixszorzat eredménye tekinthető egy -dimenziós vektornak.

23.3. Lineáris leképezések

Definíció: Egy leképezést lineáris leképezésnek nevezünk, ha művelettartó, azaz tetszőleges és esetén
Mint látható, lineáris leképezések esetén, ha nem okoz félreértést, nem tesszük zárójelbe a leképezés argumentumát.
Definíció:Lineáris leképezés mátrixa. Legyen egy lineáris leképezés. Jelölje az egységvektor szerinti képét. Tehát
Ekkor az lineáris leképezéshez hozzárendelhetjük azt az -as mátrixot, amelynek -edik oszlopában éppen az koordinátái állnak. Ezt a mátrixot az lineáris leképezés mátrixának nevezzük.

Másrészt minden -as mátrix segítségével definiálhatunk egy lineáris leképezést. Ha tetszőleges -dimenziós vektor, akkor legyen
Könnyen látható, hogy az így kapott leképezés tényleg lineáris leképezés.
Tétel:
  • Az előzőekben definiált megfeleltetés mátrixok és lineáris leképezések között egy-egy értelmű: egy tetszőleges -as mátrixhoz tartozó lineáris leképezés mátrixa éppen az mátrix.
  • Legyen és két lineáris leképezés, mátrixaik pedig illetve . Ekkor a összetett leképezés mátrixa éppen a mátrix.
Megjegyzés: A továbbiakban a lineáris leképezéseket ugyanúgy jelöljük, mint a mátrixokat, tehát helyett írhatjuk a neki megfelelő mátrix jelét.
Definíció:Lineáris transzformáció. Az vektortér önmagába képző lineáris leképezéseit lineáris transzformációknak nevezzük.

Az egység mátrixnak megfelelő lineáris transzformáció az identitás, az a lineáris transzformáció, amelyik minden vektort helybenhagy.
Definíció:Lineáris egyenletrendszer. Tekintsük a következő, ismeretlenből és egyenletből álló
Ha az egyenletek bal oldalán szereplő együtthatókat egy -as mátrix elemeinek tekintjük, az ismeretleneket egy -dimenziós vektor koordinátáinak, a számokat pedig a vektor koordinátáinak, akkor az egyenletrendszer a sokkal tömörebb
alakban is írhatjuk.
Megjegyzés: Ha az mátrixnak megfelelő lineáris leképezést jelöli, akkor tehát a
egyenlet megoldása azt jelenti, hogy adott lineáris leképezés és adott vektor esetén keressük azt az vektort amelynek szerinti képe éppen a vektor.
Természetesen merül fel az a kérdés, hogy igaz-e , hogy minden esetén van megoldás és az egyértelmű. Ez annak a kérdésnek a vizsgálata, hogy a lineáris leképezés mikor bijekció és között.
Tétel:
  • Ha az lineáris leképezés injektív (egy-egy értelmű), akkor .
  • Ha az lineáris leképezés szürjektív (ráképezés), akkor .
  • Ha az lineáris leképezés bijektív (azaz van inverze), akkor .
  • Ha akkor az lineáris transzformáció pontosan akkor injektív (egy-egy értelmű), ha szürjektív (ráképezés).
Így tehát csak akkor remélhetjük, hogy minden esetén van egy és csak egy megoldás, ha az lineáris leképezés mátrixa négyzetes mátrix.
Definíció:Mátrix inverze. A -es mátrixot az -es mátrix inverzének nevezzük, ha . Ekkor a mátrixot -el jelöljük. Ha az mátrixnak van inverze, akkor invertálható mátrixnak nevezzük.
Tétel: Ha az mátrix invertálható és inverze akkor
Definíció:Ortogonális mátrix. Az mátrixot ortogonális mátrixnak nevezzük, ha invertálható és az inverz mátrix éppen a mátrix transzponáltja. Más szóval ortogonális, ha
Tétel: Ha az előbb vizsgált lineáris egyenletrendszer esetén és az mátrix invertálható, akkor
Ekkor tehát az egyenletrendszer minden vektor esetén egyértelműen megoldható.
Természetesen meg kell vizsgálni azt a kérdést, hogy mikor van egy mátrixnak inverze és azt hogyan lehet megkapni. De ehhez a -ed rendű determinánsok fogalmára és tulajdonságaira lesz szükség.

23.4. Determinánsok

Az -ed rendű determináns egy hozzárendelés, amely darab négyzet alakban elrendezett számhoz rendel egy számot. A determináns jelölése:
A hozzárendelés megadásához szükségünk lesz az aldetermináns fogalmára.
Definíció:
  • Aldetermináns. Legyen egy -ed rendű determináns. A determináns (i,j)-edik aldeterminánsa az az -ed rangú determináns, amelyet -ből úgy kapunk, hogy kihagyjuk -edik sorát és -edik oszlopát. Ha tehát , akkor
  • Az számot a determináns adjungált aldeterminánsának nevezzük.
  • Az -ed rendű determináns rekurzív definíciója. A determináns definícióját szerinti rekurzióval adjuk meg.

    Ha akkor . Nem tévesztendő össze az abszolút értékkel!

    Ha , akkor

    Ha már az -ed rendű determinánsokat már definiáltuk, akkor
  • Főátló. A determináns azon elemeit, amelyeknek a sor és oszlop indexe megegyezik, azaz az számokat a determináns főátlójának nevezzük.
Tétel:A determináns tulajdonságai.
  • Ha a determináns két sorát felcseréljük, a determináns értéke -el szorzódig. Ezért
    – ha a determináns két sora megegyezik, a determináns nulla.
  • Ha valamelyik sor minden elemét ugyanazzal a számmal megszorozzuk, akkor a determináns értéke is -val szorzódig:
    Speciálisan
    – ha a determináns egyik sora csupa -ból áll, akkor a determináns értéke is .
  • Ha a determináns egyik sorának minden eleme kéttagú összeg, akkor a determináns két determináns összegére bomlik, ahol az egyikben az adott sorban rendre az összegek egyik tagja a másikban pedig a másik tagja szerepel, a többi elem pedig mindkettőben ugyanaz mint az eredeti determinánsban:
  • Ha egy sorhoz hozzáadjuk a determináns egy másik sorának -szorosát, a determináns értéke nem változik. Ha tehát , akkor
  • Ha a determináns elemeit a főátlóra tükrözzük, azaz a sorokat és oszlopokat felcseréljük, a determináns értéke nem változik. Eszerint
    – minden szabály amit sorokra mondtunk ki érvényben marad oszlopokra is.
  • Ha a determináns főátlója alatt csupa áll azaz ha , akkor a determináns értéke a főátlóbeli elemek szorzata, /
Tétel:Kifejtési tétel. Egy determináns bármely sora szerint kifejthető, pontosabban

23.5. Invertálható mátrixok

Definíció:Mátrix determinánsa. Ha egy -es mátrix, akkor a mátrix elemeiből álló -ed rendű determinánst az mátrix determinánsának nevezzük. Ennek jele . Ha tehát
Tétel:
  • Determinánsok szorzástétele.
  • Egy mátrix akkor és csak akkor invertálható, ha .
  • Inverz mátrix kiszámolása. Ha az mátrix invertálható, és
    akkor jelölje az mátrix adjungált aldeterminánsaiból álló mátrixot,
    illetve az mátrix transzponáltját:
    Ekkor

23.6. Sajátérték, sajátvektor

Definíció:
  • Sajátérték. A valós számot az lineáris transzformáció sajátértékének nevezzük, ha található egy vektor, amelyre .
  • Sajátvektor. A vektort az lineáris transzformáció sajátvektorának nevezzük, ha található olyan valós szám, amelyre .
Megjegyzés: A sajátvektorok köréből kizártuk a nullvektort, hiszen minden lineáris transzformáció esetén . Így aztán minden sajátvektorhoz egyértelműen tartozik egy sajátérték. Viszont a valós számot nem zártuk ki a sajátértékek közül!
Tétel: Ha egy lineáris transzformáció mátrixa, akkor a pontosan akkor sajátérték, ha
A fenti tétel segítségével megkaphatjuk egy lineáris transzformáció sajátértékeit, mint egy polinom gyökeit.
Definíció:Karakterisztikus polinom. Ha az lineáris transzformáció mátrixa
akkor a
-ed fokú polinomot az négyzetes mátrix karakterisztikus polinomjának nevezzük.
Tétel:Sajátérték, sajátvektor kiszámítása. Ha a karakterisztikus polinom egy (valós) gyöke, , akkor az
homogén lineáris egyenletnek van nem triviális (nem azonosan nulla) megoldása, mert az egyenletrendszer determinánsa nulla, és az egyenletrendszer minden nem triviális megoldása sajátvektor a sajátértékkel.
Megjegyzés: Ennek az egyenletnek soha nem egyértelmű a megoldása, hiszen ha egy vektor megoldás, akkor ennek minden nem nulla számmal való szorzata is megoldás.
Definíció:Szimmetrikus mátrix. Az -es mátrix szimmetrikus, ha , azaz esetén . Az elnevezés onnan ered, hogy a mátrix elemei szimmetrikusak a főátlóra.
Tétel:Főtengelytétel. Az -es mátrix pontosan akkor szimmetrikus, ha megadható darab páronként merőleges sajátvektora.

23.7. Feladatok

Számoljuk ki az mátrixokat, ahol
Számoljuk ki az mátrixot, ha
Legyen
Melyik mátrix szorzás végezhető el az alábbiak közül?
Számoljuk ki a szorzatot.
Számoljuk ki a következő determinánsok értékét:
Számoljuk ki a következő mátrixok inverzét:
Keressük meg az alábbi mátrixok sajátértékeit és sajátvektorjait: