ELTE, MATEMATIKUS MSC, EGYÉNI KUTATÓMUNKA /
ELTE, MSC IN MATHEMATICS, DIRECTED STUDIES

A minikonferencia részletes programja / Program of the miniconference

A teljes (matematikus és alkalmazott matematikus program a fönti honlapon megtalálható /
For the full program containing the talks of students both in pure and in applied mathematics see the web page given above

Teams belépés december 16-ára, csütörtökre és december 17-ére, péntekre /
Teams link for Dec. 16, Thursday and Dec. 17, Friday


A témabejelentés határideje 2021. szeptember 30. Az írásbeli beszámoló beadásának határideje 2021. december 10. A szóbeli beszámolók időpontja 2021. december 16-17 (online)
Deadline for submitting topic September 30, 2021 Deadline for submitting report Dec. 10, 2021 Time of presentations Dec. 16-17, 2021 (online)
NÉV / NAME TÉMAVEZETŐ / ADVISOR CÍM / TITLE RÖVID LEÍRÁS / SHORT DESCRIPTION
2021 ősz / Fall 2021
EGYÉNI KUTATÓMUNKA 1
Alexy Marcell Kaposi Ambrus Típuselmélet https://math-projects.elte.hu/projects/topic/33/

Beszámoló. Előadás.

Beke Márton Terpai Tamás Morse–Bott függvények az ortogonális csoporton A cél a mátrixelemek trace-től különböző szimmetrikus polinomjainak vizsgálata, kritikus halmazuk megértése.

Beszámoló. Előadás.

Bencze Tamás Komjáth Péter Szürreális számok Conway egy rendkívül ötletes konstrukciója egy gyűrű, ami tartalmazza a valósokat és a rendszámokat is. A definíció relatív egyszerűsége ellenére igen fáradságos az alaptulajdonságok igazolása.

Beszámoló. Előadás.

Bursics Balázs Komjáth Péter A kontinuumhipotézis következményei A kontinuumhipotézis felhasználásával tervezek különféle analitikus illetve euklideszi terek színezéseiről szóló állításokat igazolni.

Beszámoló. Előadás.

Gáspár Attila Keleti Tamás Önhasonló halmazok és mértékek a számegyenesen A kutatómunkám során Varjú Péter Self-similar sets and measures on the line című cikkét, illetve a kapcsolódó cikkeket tervezem feldolgozni. A témának központi szerepe van a fraktálok elméletében, azonban több alapvető kérdés máig megoldatlan.

Beszámoló. Előadás.

Imolay András Keleti Tamás Önhasonló halmazok egy családjának a vizsgálata Egy friss cikket dolgozok fel, melynek címe On a class of self-similar sets which contain finitely many common points, és közben elsajátítom a legfontosabb definíciókat önhasonló halmazokkal kapcsolatban. Ezek után a témában egyszerűnek tűnő, megoldatlan problémákkal tervezek foglalkozni. (Zólomy Kristóffal közösen)

Beszámoló. Előadás.

Jakovác Gergely Némethi András Algebrai sokaságok kohomológia csoportjainak tulajdonságai A kutatómunka fontosabb állomásai a következőek: a Lefschetz hipersík tétel, a 'Hard Lefschetz' tétel és különböző kapcsolatai és újraértelmezései, a kohomológia \(SL_2\) reprezentációja, a sima projektív sokaságok kohomológiájának Hodge-felbontása, a Hodge-gyémánt megértése, különböző indextételek (pl. a Hirzebruch-szignatúratétel a Hodge-számok segítségével). Továbbá különböző kulcspéldák megértése és kidolgozása.

Beszámoló. Előadás.

Kőrösi Ákos Pálfy Péter Pál Csavart koszorúszorzatok részcsoporthálói Régóta megoldatlan probléma, hogy vajon minden véges háló megkapható-e egy véges csoport részcsoporthálójának intervallumaként. A problémát kétféle csoporttípus esetére vezették vissza. Az egyik a majdnem egyszerű csoportok esete, a másik a csavart koszorúszorzatoké. A párban végzett kutatómunka célja, hogy példákat konstruáljunk a csavart koszorúszorzatok segítségével előállítható kis elemszámú intervallumokra. (Pigler Donáttal közösen)

Beszámoló. Előadás.

Kővári Péter Viktor Komjáth Péter Jólfundált halmazok és a fundáltsági axióma A jólrendezett halmazok tulajdonságai közül számos átvihető jólfundált halmazokra is, ezzel kapcsolatos a fundáltság axiómája. A témában tervezek feladatokat megoldani.

Beszámoló. Előadás.

Miklósi Roland Botond Domokos Mátyás Véges test fölötti szeparáló invariánsok vizsgálata Gregor Kemper, Artem Lopatin és Fabian Reimers szerzők Separating Invariants Over Finite Fields című cikkét dolgozom fel, és a benne megjelenő - szeparáló invariánsokkal kapcsolatos - eredmények általánosításán kezdek el gondolkodni tetszőleges véges test fölött. Mindezt komputeralgebrai kísérletekkel próbálom megkönnyíteni.

Beszámoló. Előadás.

Mogyorósi Bálint Zábrádi Gergely Galois-leszállás algebrai varietásokra Az egyéni kutatómunkám célja annak megértése, hogy miben más az algebrai geometria, ha az alaptest nem algebrailag zárt. Az első (bébi) eset is már izgalmas, amikor a szóban forgó geometriai objektum 0 dimenziós. Ez az eset az ún. véges étale algebrák esete, melyek tanulmányozásával szeretném kezdeni a munkát. Itt a fő cél a Galois-csoportok és fundamentális csoportok analógiájának megértése. Egy másik speciális eset, amikor a varietás projektív térré válik az algebrai lezárt fölött. Ezek az ún. Severi-Brauer varietások, melyek fontos szerepet játszanak a centrális egyszerű algebrák klasszifikációjában is. Ezen példákon keresztül szeretném tanulmányozni a Galois-leszállás módszerét.

Beszámoló. Előadás.

Pigler Donát István Pálfy Péter Pál Csavart koszorúszorzatok részcsoporthálói Régóta megoldatlan probléma, hogy vajon minden véges háló megkapható-e egy véges csoport részcsoporthálójának intervallumaként. A problémát kétféle csoporttípus esetére vezették vissza. Az egyik a majdnem egyszerű csoportok esete, a másik a csavart koszorúszorzatoké. A párban végzett kutatómunka célja, hogy példákat konstruáljunk a csavart koszorúszorzatok segítségével előállítható kis elemszámú intervallumokra. (Kőrösi Ákossal közösen)

Beszámoló. Előadás.

Szemerédi Levente Terpai Tamás Perkolációs modellek paraméterei Perkolációs modellekben számos globális paraméterhez tartozik kritikus valószínűség. Vizsgálatom néhány paraméter kritikus valószínűség környéki viselkedésére irányul.

Beszámoló. Előadás.

Szepessy Luca Maga Balázs Első áthaladási perkoláció A témám leírása: Az első áthaladási perkoláció elméletét 1965-ben alkotta meg Hammersley és Welsh: céljuk folyadékok porózus közegen történő átszivárgásának modellezése volt a valószínűségszámítás eszközeivel. A terület hamar az elméleti matematika népszerű területévé vált annak köszönhetően, hogy könnyen megfogalmazhatók igen nehéznek bizonyuló, akár mai napig megoldatlan kérdések. A célom az elmélet alapfogalmainak megismerését követően a témakör valamely kérdéskörében vagy kérdésköreiben történő elmélyedés. (Pl: Baire-kategóriai vonatkozások, határalakzatra vonatkozó tételek, szórásbecslések, geodetikusok.)

Beszámoló. Előadás.

Szőnyi Laura Pálfy Péter Pál Elemrendek átlaga feloldható csoportokban. A Marcel Herzog, Patrizia Longobardi és Mercede Maj által írt Egy pontos felső korlát az elemrendek összegére nemciklikus véges csoportokban című cikket tervezem feldolgozni.

Beszámoló. Előadás.

Zólomy Kristóf Keleti Tamás Önhasonló halmazok egy családjának a vizsgálata Egy friss cikket dolgozok fel, melynek címe On a class of self-similar sets which contain finitely many common points, és közben elsajátítom a legfontosabb definíciókat önhasonló halmazokkal kapcsolatban. Ezek után a témában egyszerűnek tűnő, megoldatlan problémákkal tervezek foglalkozni. (Imolay Andrással közösen)

Beszámoló. Előadás.

DIRECTED STUDIES 1
Labair, Meriem Sanaa Takács Bálint Investigation of delay differential equations The work will be based on some chapters of the book An Introduction to Delay Differential Equations with Applications to the Life Sciences by Hal Smith.

Report. Presentation.

EGYÉNI KUTATÓMUNKA 2
Andó-Kinorányi Szabolcs Domokos Mátyás Algebrák szorzástenzorának rangja Strassen 1969-ben rájött, hogy két \(2 × 2\)-es mátrix összeszorzásához csupán 7 db szorzásra van szükség, nem pedig 8-ra. Ezt matematikailag úgy fogalmazhatjuk meg, hogy a \(2 × 2\)-es mátrixok algebrájának szorzástenzorának a tenzorrangja nem 8, csak 7. A cél az, hogy más algebrák szorzástenzorának meghatározzuk a tenzorrangját.

Beszámoló. Előadás.

Felsmann Dániel Csikvári Péter Az Erdős–Rényi véletlen gráf kromatikus száma A kérdés az, hogy milyen felső becslés adható az Erdős–Rényi véletlen gráf kromatikus számára, azaz legalább mennyi színnel lehet ezt a gráfot nagy valószínűséggel jól színezni A kutatómunkámban ezt vizsgáljuk az \(n=100\) és \(p=1/2\) speciális esetben.

Beszámoló. Előadás.

Geng Máté Szabolcs Prokaj Vilmos Borel halmazba való első belépés és gyenge konvergencia Feldolgozom David Pollard cikkét, amiben analitikus halmazok elméletét felhasználva mutatja meg, hogy folytonos idejű sztochasztikus folyamat Borel halmazba való első belépése megállási idő, illetve David J. Aldousnak a sztochasztikus folyamatok és a gyenge konvergencia kapcsolatáról szóló könyvét olvasom.

Beszámoló. Előadás.

Szabari Mátyás Márton Dózsa Tamás Waveletek és adaptív ortogonális projekciók A célom ebben a félévben jobban megérteni a wavelet-ek elméletét, illetve Hilbert-térben paraméterezett altércsaládokra való projekciók approximációelméleti vizsgálatát (például Malmquist–Takenaka rendszerek, vagy Hermite-függvények).

Beszámoló. Előadás.

DIRECTED STUDIES 2
Belfedal, Chaima Djouhina Karátson János Gradient-Fourier method for nonlinear 4th order elliptic plate equations A Gradient-Fourier algorithm is adapted to a 4th order nonlinear elliptic PDE arising for plate deformations. The iteration is coupled by Fourier solution of the linearized problems. A Matlab code is expected to complete the construction.

Report. Presentation.

KORÁBBI FÉLÉVEK / PREVIOUS TERMS
2020 ősz / Fall 2020
2021 tavasz / Spring 2021