ELTE, MATEMATIKUS MSC, EGYÉNI KUTATÓMUNKA /
ELTE, MSC IN MATHEMATICS, DIRECTED STUDIES

A Rényi Intézet és az ELTE Matematikai Intézet munkatársainak témakiírásai /
Research topics offered by members of the Rényi Instutute and Mathematical Institute of ELTE

A fentieken kívül a témavezetővel egyeztetett saját témával is lehet jelentkezni. -
Other research topics, approved by an advisor, are also welcome.


A témabejelentés határideje 2022. szeptember 30. Az írásbeli beszámoló beadásának határideje 2022. december 16. Az online szóbeli beszámolók időpontja 2022. december 22-23.
Deadline for submitting topic September 30, 2022 Deadline for submitting report December 16, 2022 Time of online presentations December 22-23, 2022

A szóbeli beszámolók időbeli beosztása 2022. dec. 22-án, csütörtökön és 2022. december 23-án, pénteken
Timetable for the presentations on Thursday, December 22, 2022 and on Friday, December 23, 2022.


Csatlakozás a csütörtöki előadásokhoz /
Connect to the talks on Thursday

Csatlakozás a pénteki előadásokhoz /
Connect to the talks on Friday


NÉV / NAME TÉMAVEZETŐ / ADVISOR CÍM / TITLE RÖVID LEÍRÁS / SHORT DESCRIPTION
2022 ősz / Fall 2022
EGYÉNI KUTATÓMUNKA 1
Anderlik Csaba Zábrádi Gergely (φ, Γ)-modulusok Az egyéni kutatómunkám a (φ, Γ)-modulusok megértéséről fog szólni, mivel ezen elmélet fontos a p-adikus Hodge-elméletben például. Ezen témák feldolgozásához irodalomként legfőbbképpen Jean-Marc Fontaine és Yi Ouyang könyvét fogom használni, amelynek a címe: The theory of p-adic Galois representations. Továbbá Szabó Dávid MSc szakdolgozatát is forgatni fogom, melynek címe: p-adic Galois representations and (φ, Γ)-modules, és ha kellően megértettem a körosztási bővítéseken értelmezett (φ, Γ)-modulusokat, akkor Peter Schneider: Galois representations and (φ, Γ)-modules könyvét használva a Lubin–Tate (φ, Γ)-modulusok megértésével zárnám az egyéni kutatómunkám.

Beszámoló. Prezentáció.

Fraknói Ádám Xavér Vass Balázs, Rétvári Gábor Self-adjusting hálózatok A távközlési feladatok megoldásában nagy igény mutatkozik kombinatorikus optimalizálási és gráfelméleti tudásra, például a self-adjusting hálózatok és adatstruktúrák tervezése és elemzése során. Célom ebben a félévben a self-adjusting témakörhöz kötődő néhány feladat megismerése, és bekapcsolódás a Bécsi Egyetem (Self-adjusting networks kutatócsoport), a BME VIK TMIT és az ELTE TTK együttműködésében történő kutatásba a tématerületen.

Beszámoló. Prezentáció.

Hoffmann Balázs Rásonyi Miklós GARCH-folyamatok A pénzügyi matematikában kiemelkedő szerepet játszanak az ARCH- és GARCH-modellek, melyek egy teljesen új megközelítést tesznek lehetővé a magas volatilitású folyamatok matematikai kezelhetőségére. Kutatómunkám során a GARCH-folyamatokkal és azok különböző tulajdonságaival foglalkoztam.

Beszámoló. Prezentáció.

Kiss Zsombor Zábrádi Gergely Elliptikus görbék komplex multiplikációja Egy elliptikus görbe egy test fölött, egy kétváltozós harmadfokú egyenlet megoldásainak a halmaza, egy bizonyos művelettel ellátva, amelyre nézve csoportot alkot. Az elliptikus görbéknek számos alkalmazása van, de ami eredetileg felkeltette az érdeklődésemet, az a prímtesztelés volt. Konkrétan az Atkin–Morain-teszt, amely a komplex multiplikáció elméletét használja fel az algoritmusban használatos görbék elkészítésére. A komplex multiplikáció épít az osztálytestelméletre és természetesen az elliptikus görbékre, így ebben a félévben a célom az elliptikus görbék alapvető ismeretének megszerzése, főként Silverman és Tate könyvének feldolgozásával.

Beszámoló.

Kolarovszki Zoltán Mihály Szőke Róbert Mérceterek, csomók és gravitáció A fizikában a kvantummechanika és gravitáció egyesítése egy régóta fennálló probléma, hiszen a kvantummechanika "nyelve" egészen más, mint az általános relativitáselméleté. A félév során feldolgozom John Baez és Javier P. Muniain "Gauge fields, knots and gravity" c. könyvét, mely megpróbálja egyesíteni a két elmélet nyelvezetét a differenciálgeometrián keresztül. Ennek során megismerkedek a többek között a csomóelmélettel, Chern-osztályokkal, Chern–Simons-elmélettel, a gravitáció Palatini-formulációjával, az ADM-formalizmussal és a Wheeler–DeWitt-egyenlettel.

Beszámoló.

Mészáros Botond Barankai Norbert Konvex integrálási módszerek és nemlineáris PDE Az elmúlt években az eredetileg Nash és Kuiper munkája nyomán megszületett konvex integrálási módszerek segítségével új eredményeket sikerült elérni több nemlineáris PDE, például a viszkozitásmentes folyadékokat leíró Euler-egyenletek elemzése terén. Sikerült például bebizonyítani az évtizedek óta megoldatlan Onsager-sejtést, mely szerint az Euler-egyenlet Hölder-folytonos gyenge megoldásainak energiaintegrálja a Hölder-exponens függvényében különbözőképpen viselkedik: egy bizonyos küszöbérték felett a megoldások az energiát megtartják, alatta azonban olyan megoldások is konstruálhatóak, melyek sértik az energia megmaradását. Az egyéni kutatómunka célja az eddigi eredményekhez tartozó irodalom áttekintése, a konvex integrálási módszer elsajátítása.

Beszámoló.

Mikulás Zsófia Blanka Grolmusz Vince Biológiai hálózatok matematikai jellemzése A kutatómunkám során biológiai hálózatok vizsgálatával tervezek foglalkozni, kombinatorikai, gráfelméleti eszközök felhasználásával.

Beszámoló.

Monos Attila Csáji Balázs Csanád Sztochasztikus rekurzív optimalizálás (online tanuló algoritmusok) A sztochasztikus optimalizálás eredményeinek megismerése és annak vizsgálata, hogy mely eredmények általánosíthatóak Hilbert terekre.

Beszámoló. Prezentáció.

Szabó Balázs István Keszegh Balázs Irányított hipergráfok színezése Irányított hipergráf alatt olyan hipergráfot értünk, amelyben minden hiperél csúcshalmaza két diszjunkt részre van osztva, az egyiket fejnek a másikat talpnak nevezzük. Kutatásom során irányított hipergráfok kromatikus számát fogom vizsgálni.

Beszámoló.

DIRECTED STUDIES 1
Alhyari, Mohammad Hasan Mansour Varga László Pénzügyi termékek portfóliójának árazása gépi tanulási módszerekkel A hallgató feladata az lesz, hogy pénzügyi termékek (például kötvények, opciók) befektetési portfólióját nagy számú jövőbeli szcenárió alapján minél hatékonyabban be tudja árazni. A portfólió értéke számos piaci faktortól (például a kötvény kiírójának csődje, kamatláb, devizaárfolyamok) függ, ezek múltbeli alakulása alapján a portfólió jövőbeli teljesítményére is következtetéseket tudunk levonni. Erre a feladatra már számos valószínűségelméleti/statisztikai módszert kidolgoztak, a hallgató feladata az lenne, hogy a gépi tanulás, neurális hálók eszköztárát felhasználva hatékony módszert fejlesszen ki. Irodalom:
Fahed Mostafa, Tharam Dillon, Elizabeth Chang: Computational Intelligence Applications to Option Pricing, Volatility Forecasting and Value at Risk. Springer, 2017.
Matthew F. Dixon, Igor Halperin, Paul Bilokon: Machine Learning in Finance. Springer, 2020.

Report. Presentation.

Khenkhok, Nicha Sági Gábor Translation invariance of some product measures Given measure space X and the real measure space R equipped with the Lebesgue measure, the translation invariance property of their product measure in the real coordinate is clear when the measure on X is sigma-finite. This property remains unclear if the measure on X is not sigma-finite. In order to tackle this problem, we will be studying the generation of sets via Borel codes as well as a special case where the measure on X is also sigma-finite proven through the use of ultraproducts. The literature for this project includes, but not limited to, relevant chapters in volume 4 and 5 of the Measure Theory books series by H.Fremlin.

Report. Presentation.

EGYÉNI KUTATÓMUNKA 2
Székely Ákos Soukup Lajos Általános topológia különböző modellekben A halmazelméleti topológia néhány klasszikus fejezetébe szeretnék betekinteni és ott használatos eszközöket, módszereket megismerni. Sok esetben ZFC elégtelennek bizonyul egy-egy általános topológiai kérdés (pl. létezik-e S-tér) megválaszolásához viszont, jól ismert, bővebb axiómarendszerekben (pl. ZFC + MA + nem(CH), ZFC + (V = L)) kontrasztos válaszokat kapunk.

Beszámoló. Prezentáció.

Szepessy Luca Maga Balázs Első áthaladási perkoláció Az első áthaladási perkoláció elméletét 1965-ben alkotta meg Hammersley és Welsh: céljuk folyadékok porózus közegen történő átszivárgásának modellezése volt a valószínűségszámítás eszközeivel. Az elmélet topologikus variánsát úgy nyerjük, hogy a valószínűségi mértékről "elfeledkezve" az áthaladási időkből nyert konfigurációs téren a szorzattopológia vizsgálatára szorítkozunk. Itt a vizsgálódás sztenderd tárgya az, hogy a valószínűségi elmélet klasszikus 0-1 törvényei hogyan fordíthatók le Baire-kategória nyelvére, ebben az értelemben mi a generikus viselkedés. Célom az ezzel kapcsolatos szakirodalom feldolgozása, illetve a téma nyitott kérdéseiben történő elmélyedés. (Az előző félévi munka folytatása.)

Beszámoló.

DIRECTED STUDIES 2
Castillo Jaramillo, Sebastián Josue Karátson János Superlinear convergence of the conjugate gradient method for elliptic PDEs and systems with unbounded reaction coefficients This is the continuation of the work from previous term.

Report. Presentation.

KORÁBBI FÉLÉVEK / PREVIOUS TERMS
2022 tavasz / Spring 2022
2021 ősz / Fall 2021
2021 tavasz / Spring 2021
2020 ősz / Fall 2020